'שילוב בקהילה' או קהילה שיקומית?

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת ונפוצה בין הורים שבניהם או בנותיהם סובלים מפיגור שכלי, להעדיף להשאירם בבית או בקרבה מרבית אליו ולא להעבירם למוסד. להעדפה זו יש סיבות שאפשר לנמק לכאורה בנימוקים כבדי משקל:

א. ההורים הם האנשים הקרובים מכל לילדם, האוהבים אותו מכל ולכן יתנו לו את מיטב התנאים הדרושים לו.

ב. עדיף להשאיר את הבן או בת בסביבת חיים "נורמאלית", כדי להפחית את תחושת חריגותם ולאפשר להם למצות את אפשרויות השתלבותם בסביבה הזו.

מבחינה רעיונית לא קשה להסכים עם הנימוקים האלה. אך הניסיון רב השנים שנרכש בכפר רפאל, מביא למסקנות, שלא בכל הנסיבות מאששות אותם:

א. אמנם לבית ההורים היתרונות שהוזכרו לעיל, אך עם חלוף השנים ההורים מתבגרים ומתקשים להמשיך להעניק לילדם את הדרוש לו. בא היום שאין להם ברירה אלא להעבירו למסגרת טיפולית, אלא שאז הוא מבוגר, מאבד מיכולת ההסתגלות שלו והמעבר עלול להיות בשבילו משברי משהיה, לו הקדים לעבור. ועוד זאת: במקרים רבים, עם כל האהבה והכוונות הטובות, חסרים להורים ידע וניסיון, לגבי האפשרויות לקידום בנם מבחינת מיומנותו וכישוריו החברתיים. אמנם גם לא בכל מסגרת הוא יתקדם באותה המידה, אך אין זו סיבה שלא לבחון, אם מסגרת טיפולית חינוכית מסוימת עשויה להיטיב עמו בטווח הארוך יותר מהישארותו בבית - מה גם שלא פעם השארות זו כרוכה בקשר תלותי בהורים, שאינו מאפשר לו להגדיל את עצמאותו.

ב. לעתים סוברים כי ה'הוסטל' או סידור דומה לו הם שיעניקו לחניך תחושה של היותו חבר בקהילה ה'נורמאלית', ויביאו אותו למיצוי מרבי של עצמאותו. אנו, בכפר רפאל, מאמינים שדווקא בבניית ועיצוב הקהילה סביב הדאגה להתפתחותו המיטבית של החניך, אפשר להביאו לידי מיצוי טוב יותר של מיומנויותיו, קשריו עם הזולת וחיזוק עצמאותו. בכפר רפאל חיות משפחות עם ילדים, צעירים מהארץ ומחו"ל כך שהחניך זוכה גם לסביבה נורמטיבית וגם לטיפול מקצועי.

במהלך שנים רבות נבנתה בכפר רפאל קהילה דינמית וצומחת, ששוקדת בלי לאות לא לקפוא על השמרים ובדינמיקת הצמיחה שלה לוקחת עמה את הדיירים (אגב, אצלנו הם נקראים בשם 'חברים').

באתר הזה תוכלו למצוא מעט תמרורים ועקבות לפעילות מתמשכת זו. ניסיוננו רב השנים מראה את היתרונות הרבים לדיירים/החברים, שנובעים מאורח החיים הייחודי; אלה מתבטאים ברווחתם, ביטחונם, עצמאותם, פיתוח מיומנויותיהם והשתלבותם ההרמונית בחיי קהילתנו המשותפת.

אם אתם הורים לילדים, שעשויים להזדקק לעזרה מהסוג שאנו מציעים, נשמח אם תצרו עמנו קשר, כדי להיווכח אם דרכנו עשויה להתאים לילדכם.

 

 

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן