תרפיות:אוריתמיה מרפאת l תרפיה באומנות l עיסוי ריתמי l רכיבה טיפולית l עיצוב דיבור l מוסיקה

 

עיצוב דיבור

בימינו הדיבור קשור בעיקר לתוכן, להעברת מסרים מאדם אחד לשני. כמו דברים רבים במציאות המודרנית גם הדיבור נהייה פונקציונאלי ואיבד מהחיות ומהאמנותיות שלו. באמנות הדיבור אנו מנסים לעבוד לא רק עם התוכן, אלא גם עם היבטים נוספים, וכך להחזיר לדיבור את החיים שאבדו לו. הדרך מתחילה בתהליך היכרות אינטימי עם כל צליל וצליל על איכויותיו השונות. כך לדוגמה נחווה את השוני הבסיסי בין איכות העיצורים "העוצרים" המעצבים, לבין התנועות השואפות לתנועה הזורמת מנפשנו החוצה. כשצוללים לעולם הדיבור, כל הברה היא מפגש ייחודי בין עיצור לתנועה; מתגלים המקצבים החיים בשפה. באמצעות השאלות המגוונות שהדיבור האמנותי מציג, מתגלה מרחב חדש, חשוב ממש כמו מרחב הדיבור, והוא מרחב ההקשבה, שממנו נולד הדיבור.

הצלילים, הריתמוסים, הקול, מרחב הדיבור ומרחב ההקשבה, הן אבני הבניין של התרפיה בהקשריה השונים. התרפיה בדיבור מנסה לתת מענה לבעיות דיבור כמו היגוי לא נכון, החסרת צלילים, חוסר שטף בדיבור, צרידות ועוד. תהליך התרפיה דורש התאמנות רבה ואורך רוח, כי על המטופל ללמוד לנגן מחדש על כלי הנגינה שלו עצמו ולשנות הרגלים רבי שנים.

היבט נוסף, שהוא לב לבה של התרפיה, טמון בקשר הישיר בין הדיבור לנשימה. הדיבור מעצב את זרם הנשיפה ולכן לאופן בו אדם מדבר השפעות רבות במישור הפיזי והנפשי. כשאנו תופסים את תהליך הנשימה לא רק כתהליך פיזי, אלא גם כנושא תהליכים נפשיים, אפשר לראות את המשמעות העמוקה הטמונה בהרמוניזציה של הנשימה (יפה לראות את הקשר בין המילים נשימה ונשמה). דרך העבודה על הדיבור ניתן להתחיל לעצב את זרם הנשיפה וכך להשפיע על הנשימה והקול ולהביאם להרמוניה. לשם כך עומדים לרשותנו כל האלמנטים האמנותיים ובעיקר הצלילים והריתמוסים למיניהם. לכן דרך עבודת הדיבור אפשר לתמוך גם במגוון בעיות רפואיות כמו: אסטמה, היפר-וונטילציה, לחץ דם ואנמיה.


בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן